fbpx

Extenship

AMAZON İMPARATORU: JEFF BEZOS

Dünya devi Amazon’un sahibi Jeff Bezos kimdir?


EĞİTİM VE İLK KARİYER BASAMAKLARI

      12 Ocak 1964’te Amerika’nın New Mexico eyaletinde dünyaya gelen Jeff, eğitim hayatı boyunca daima örnek bir öğrenci olmuştur. Üstün yetenekli çocukların gittiği liseyi 1. olarak tamamlayıp, Princeton Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Fakültesinden de yine sınıf birincisi olarak diplomasını almıştır. Küçük yaşlardan beri çalışmayı seven Jeff Bezos, yaz tatillerini dedesinin Texas’taki çifliğinde traktör tamiri ve sığır bakıcılığı yaparak geçirir.

      1986 yılında mezuniyetinin ardından FITEL firmasında çalışmaya başlar. 1 yıl içinde Teknoloji ve İş Geliştirme Müdür Yardımcılığı’na terfi eden Jeff, aynı zamanda şirketin New York ve Londra ofislerindeki personellerini ve ürünlerin testlerini yönetir.

      Hızla yükselmeye başlayan kariyerine meşhur Wall Street bankarından Bankers Trust Company’de sırasıyla Başkan Yardımcı Asistanı ve Başkan Yardımcısı olarak devam eder. 1990 yılında ise yine Başkan Yardımcısı olarak D.E Shaw Hedge Fon şirketine geçer. 2019 yılında boşandığı eşi Mackenzie Tuttle ile evlenir ve araştırmaları neticesinde şirkete önerdiği “internetten kitap satma” fikri kabul edilmeyince istifa ederek imparatorluğunu kurmak için ilk adımını atar.

 

   

   AMAZON

      Jeff Bezos, internetin en tanınmış markasını yaratır ve dünyanın en zengin adamı olur.  Bkz:“Dünden Bugüne Amazon” 

      Amazon’un ismi ilk kurulduğunda “Cadabra”‘dır. Jeff isim konusunda sözlüklerden yardım alır ve Amazon Nehri’ni bulur. Bu ismi seçmesinin nedeni de birgün şirketinin bu kadar büyük olmasını istemesidir. Jeff Bezos çevresinden aldığı bir kaç yüz bin dolarla yaptığı girişimde dünyanın en büyük kitap süpermarketi olmayı hedeflerken günümüzde kitap, elektronik, giyim, ev tekstili, mobilya gibi pek çok kategoriden oluşan ve günlük satışı 100 milyon doları aşan bir devin sahibidir. Bugün 115 milyar doları aşkın bir serveti vardır. 1999 yılında TİME Dergisi tarafından yılın adamı olarak seçilmiş ve 2020 ocak ayına kadar kişisel servetiyle “Dünyanın En Zengin İnsanları” listesinde zirvede kalmıştır. 

 

 

 

 

  GÜNLÜK HAYATTA

             JEFF 

      “Asla alarm kurmuyor.”

      Jeff Bezos, günde en az 8 saat uyuyor, ve vücudu ne zaman isterse o zaman uyanıyor. Çevresindeki kişiler de bu durumu bildiği için asla onu uyandırmaya çalışmıyor.

      Çalışkanlığı ile tanınan Jeff, ailesine çok önem veriyor ve güne ailesiyle birlikte kahvaltı yaparak başlıyor ve öğlene kadar çocuklarıyla vakit geçiriyor. 

 

 

      “2 pizza kuralı.”

      Jeff Bezos’un toplantı anlayışı biraz farklı. Çünkü o, 2 pizzanın doyurabileceğinden çok kişi varsa o toplantıya katılmıyor. Toplantılarının tümünü öğleden sonra yapıyor ve toplantı seven biri olmadığı için de Amazon’un diğer ortakları ile bile yılda en fazla 5 saat görüştüğü söyleniyor.

      “Nasıl bir patron?”

Disiplinli ve sert bir patron olduğu bilinen Jeff Bazos, öfke kontrolünü sağlayabilmesi için yanında danışmanıyla geziyor. 

 

 

      “Hobileri neler?”

      Jeff Bezos tam bir bilim kurgu meraklısı ve Uzay Yolu serisi hayranı. Uzay Yolu – Sonsuzluk isimli filmde küçük bir rolü bile var. En büyük hobilerinden biri de NASA’nın okyanusa düşmüş olan roket parçalarını aramak. Tüm bu servetinin yanı sıra 1996 model bir Honda Accord’a binen Jeff’in 70 milyon dolarlık bir jeti ve çok sayıda yatı olduğu biliniyor.

      “Sadece Amazon mu?”

      Değil elbette. Amazon’un yanı sıra The Washington Post gazetesinin ve Blue Origin isimli bir havacılık şirketinin de sahibi olan Jeff, her yıl uzay araştırmaları için de milyonlarca dolar harcıyor.