fbpx

Extenship

DÜNDEN BUGÜNE AMAZON


Amazon’da satılan ilk kitap

      Dünyanın en büyük e-ticaret sitesinin dünden bugüne geçirdiği evrim…

      E-ticaret denince uluslararası anlamda akla gelen ilk isimlerden olan Amazon, aynı zamanda dünyanın en değerli şirketlerinden.

      Peki 1994 yılında kurulduğu günden beri bu dünya devi nasıl değişti? 

 

   CADABRA

      Amazon 1994 yılında Jeff Bezos tarafından evinin garajında kurulduğunda ilk ismi Cadabra’dır. Herkesin tanıdığı Amazon ismini ise dünyanın en büyük nehri olan Amazon Nehri’nden esinlenerek 1995 yılında alır. Bkz: Amazon İmparatoru: Jeff Bezos

      Aynı dönemde Tom Alberg isimli bir avukat Amazon’a 100.000$ yatırmaya karar verir ve web sitesini daha da geliştiren Jeff, ilk olarak yazar Douglas Hofstadter’in kitabını satışa sunar.

 

 

Amazon’un ilk ofisi

  KÜÇÜK GARAJ

      Lansmanın ardından ilk bir hafta içinde 12.000$’lık sipariş alan Amazon’da her geçen hafta talep katlanarak artmaktadır. Birkaç kişiden oluşan ekip artık paketlemeye ve kargolamaya yetişememeye başlar. Uzun süren çalışma saatleri, yoğun dönemler başlayınca Amazon’un kısa sürede başarıya ulaşacağı da fark edilmiş olur ve her şeyin başladığı garajdan daha büyük ve düzenli bir ofise geçmeye karar verirler.

      Açılışının ardından bir kaç ay geçmiştir ki Amazon artık 50 eyalet ve 45 ülkeye internet üzerinden kitap gönderen bir şirket haline gelir. 1997 yılında halka arz kararı alan Jeff Bezos, Amazon’a farklı özellikler eklemeye başlar. Kitap alan her müşteri artık aldığı kitap hakkında eleştiri yazabilecektir. Böylece insanlar sadece bir alışveriş sitesi olarak bakmak yerine, birbirleriyle fikir alışverişinde bulunabilecekleri bir platform olarak görmeye başlar.

 

   AMAZON BATIYOR MU?

Kindle Paperwhite

 

 

 

      Amazon’un kısa sürede kazandığı başarı, getirdiği servet hiç son bulmayacakmış gibi görünse de şirket 2001’de 1.4 Milyar Dolar zarar ettiğini açıklar. 1000’i aşkın personel işten çıkarılır. Jeff çözüm yolları aramaya başlar ve aklına harika bir fikir gelir. Toys R Us, OLD NAVY, TARGET Marketleri ve bunlar gibi pek çok marka işbirliğini kabul ederek, ürünlerini Amazon üzerinden satmaya başlar. 

      Jeff Bezos’un öngörüsü sayesinde Amazon kendi ürünlerini de üretmeye başlar. En çok satan ve en bilindik ürünlerinden olan Kindle, oldukça geniş bir arşiv sunan bir elektronik kitap cihazıdır.

 

                       

   DÜNYA DEVİ AMAZON

      Geçirdiği tüm bu gelişim ve değişimlerle Amazon günümüzde teknolojiyi en yoğun şekilde kullanan firmalar arasında ilk sıralarda yer alıyor. 3 yıldır “Prime Air” isimli proje ile müşterilere siparişlerini drone’larla teslim etmeye başlayan Amazon’un deposunda ise “Kiva” isimli robotlar çalışıyor.

      Sadece Amerika’daki depolarda 10.000’den fazla “Kiva” bulunuyor ve bu robotların Amazon’a maliyeti 775 Milyon Dolar.
 

      Başarılı kariyerini elinin tersiyle iten Jeff Bezos, evinin garajında başladığı bu maceraya, günümüzde dünyanın en büyük e-ticaret devini yöneterek devam ediyor.

Amazon Prime Air Drone