fbpx

Extenship

AMAZON’DA SATIŞ


Amazon’da nasıl satış yapılır?

Hangi ülkelerde satış yapabilirim?

Amazon’da satış yöntemleri nelerdir?

Dropshipping nedir?

Amazon’da ne satmalıyım?

Envanterimi nasıl kontrol edebilirim?

Easy Inventory nedir?


Tüm bu soruların yanıtı ve çok daha fazlası bugünkü yazımızda.

      Jeff Bezos‘un evinin garajında kitap satmak için kurduğu ve bugün e-ticarette bir dünya devi haline gelen Amazonda sadece büyük markalar ve firmalar satış yapmıyor. İsteyen herkes, makul bir sermaye ile Amazon’da satış yapabilir.
Peki Amazon’da nasıl satış yapılır?

  Amazon’da mağaza açmak. 

     Satışa başlamak için atmanız gereken ilk adım “Amazon Seller Central” üzerinden bir “Seller Account” yani satıcı hesabı açmak. Satış yapmak istediğiniz ülke hangisi ise Amazon’un o ülke için açmış olduğu Seller Central web sitesini ziyaret etmeniz gerekiyor.
Avrupa’da 39£, Amerika, Kanada ve Meksika’da 39$ gibi aylık mağaza kiraları mevcut. Şu an için Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde mağaza açmak ücretsiz.

      Eğer hesabı kişi adına açacaksanız, sürücü belgesi ya da kimlik kartınız ve Türkiye’de kullandığınız banka bilgilerinizle birlikte Payoneer veya Hyperwallet üzerinden sanal banka hesabı açmanız yeterli oluyor.
Şirket adına Satıcı Hesabı açmak isterseniz; kimlik doğrulama, adres doğrulama, Amazon hesabı erişim onayı doğrulama, şirket bilgileri doğrulama ve banka hesabı doğrulama işlemlerini yerine getirmeniz gerekiyor.

(Gerekli evraklar ve ne şekilde yüklemeniz gerektiğine dair tüm detaylı bilgiler ilgili ülkenin Seller Central web sitesinde, Sıkça Sorulan Sorular – FAQ – başlığı altında yer alıyor.)

 

   

   Amazon’un satış yöntemleri nelerdir?

     Amazon’un satış yöntemleri FBA (Fulfillment by Amazon) ve FBM (Fulfillment by Merhant)’dir.

  • FBA (Fulfillment by Amazon)
    FBA yöntemi ile ürettiğiniz, toptan aldığınız ürünleri Amazon’un Fullfilment depolarına göndererek alıcılara satış yaparsınız. Ürünü kargoya verip Amazon deposuna ulaştığında Amazon mağazanızda satışa açılır, alıcı siparişi verdiğinde Amazon tarafından paketlenir ve müşterinize kargolanır. Satış sonrası destek süreci de yine Amazon tarafından karşılanır. Bu işlem karşılığında Amazon sizden belli bir komisyon alacaktır. FBA yöntemini ayrıcalıklı kılan ilk özellik “Prime”‘dır. Bir dükkanın vitrini gibi düşünün. Herhangi bir kategoriye girdiğinizde Prime sınıfındaki ürünler listelerde her zaman en üstlerde yer alıyor. Müşterilerin Prime ürünleri tercih etmesinin nedenlerinden biri “Ücretsiz Kargo” ayrıcalığıdır.
    Bir diğer FBA ayrıcağılı ise Buy-Box’dır. Amazon’da aynı ürün birden çok satıcı tarafından listelenebiliyor. Alıcılar satıcı listesine bakmadan direkt olarak “Sepete Ekle” butonuna tıkladığında Buy-Box kimde ise o kişi satış yapmış oluyor. FBA yöntemi ile satış yapan mağazalar, diğer yöntemi kullanan satıcılara oranla çok daha kolay Buy-Box alabiliyorlar.
  • FBM (Fulfillment by Merhant)

FBM yöntemi ise hepimizin aşina olduğu klasik e-ticaret yoludur. Ürünlerinizi Amazon’a yükler, sipariş geldiğinde de paketleme, kargolama işlemini bizzat siz yaparsınız.
PTT, UPS, DHL gibi uluslararası kargo şirketleri ile çalışabilirsiniz. Gönderileriniz arttıkça bu firmaların sunduğu kargo kampanyalarında da yararlanabilir ve giderlerinizi azaltabilirsiniz.

  Dropshipping Nedir?

      Dropshipping “Stoksuz Satış” anlamına gelen bir e-ticaret yöntemidir. Satacağınız ürünü üretmenize, toptancılara gerek kalmadan, hali hazırda satış için listelenmiş ürünleri taratarak, hiç görmeden müşterilerinize gönderebilirsiniz.

  • Dropshipping’in avantajları nelerdir?
    Mağazanız için bir depoya ya da ürün stoklamaya ihtiyacınız yoktur. Bu işlem diğerlerine göre daha az sermaye gerektirir. Bu yöntemde ürün satmadan önce satın almanız ya da tedarik etmeniz gerekmez. Müşterinin satın aldığı ürünü almanız yeterlidir.

   Hangi ülkelerde satış yapabilirim?

   Amazon’da ne satmalıyım?

     Amazon’un olduğu her ülke ve bölge için en çok satılan ürünler değişkenlik göstermektedir. Satış yapmak istediğiniz mağazanın alıcı hesabından “En çok satılan ürünler” yani “Amazon Best Sellers” kısmından o ülkedeki ürünleri görebilirsiniz. Böylece envanter listenize hangi ürünleri ekleyeceğiniz konusunda fikir edinebilirsiniz. 

Satmayı düşündüğünüz ürünlerin o ülkede trend olup olmadığını öğrenebileceğiniz bir kanal daha var, o da Google Trends. Siteyi açtığınızda arama yerine yazacağınız ürün hangi ülke tarafından ne kadar aratılmış bu bilgileri grafik ve haritalar üzerinden görebilirsiniz. Bir diğer seçenek de “Trend Olan Aramalar” başlığı. Seçtiğiniz ülkenin gün içinde ya da belirlediğiniz tarih aralığında en çok yaptığı aramaları görebilirsiniz. Örneğin 03.02.2020 tarihinde Japonya’da en çok aranan ürünlerin arasında “Maske” geliyor.

 

 

 

   Envanterimi nasıl kontrol edebilirim?

    Hesap açma, uygun kategoriyi bulma işlemlerini geride bıraktıktan sonra esas zorlu kısım başlar. Mağazanız için ürün arama ve envanter güncelleme.
Tüm bu işlemleri saatlerinizi ayırarak elbette yapabilirsiniz. Ancak riski markalar, vergisi – kargo tutarı ve gönderimi olmayan ürünler, ürün dosyaları, verim alınamayan ürünler gibi uğraşmanız gereken pek çok işlem mevcut.
     Extenship Easy Inventory ile tüm bu işlemleri saatlerce uğraşmadan tarayıcınıza kuracağınız bir uzantı ya da mobil uygulamasıyla cep telefonu ve tabletinizden hızlıca yapabilirsiniz.

  Easy Inventory nedir?

     Easy Inventory, Amazon mağazalarınızı yönetmenizi sağlayan bir Extenship yazılımızdır.

     Easy Inventory sayesinde;

   – Limitlere takılmadan, envanterinizi doldurana kadar Bulut Sistemi ile kolayca ürün arayabilir ve yükleyebilir,
   – This Shipping ile gönderimi, kargo ve vergi fiyatı belli olmayan ürünleri rakipsizce envanterinize ekleyebilir,
   – Akıllı Amazon entegrasyonu ile dosyalarla uğraşmadan ürün yükleme, güncelleme ve silme işlemlerini otomatik olarak yapabilir,
   – Amerika, Kanada, Meksika, Avustralya, Türkiye, Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, İngiltere, Japonya ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki tüm mağazalarınızı tek bir hesaptan kontrol edebilir,
   – Zengin filtre seçenekleri ile envanterinizi kolayca yönetebilir ve verim alamadığınız ürünleri kolayca kaldırabilir,
   – Sorunsuz Amazon Automate Pricing sistemi ile, ürün satışlarınızı durdurmadan yeni fiyatlarını hızlıca belirleyebilir,
   – Envanterinizde bulunan ürünlere ait geçmişe dönük 30 günlük fiyat ve stok durumunu görebilirsiniz.
     Üstelik bir bilgisayara ihtiyacınız yok. Telefon ve tabletinizden de tüm bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. 

   

  Easy Inventory paket ve içeriklerine buradan ulaşabilirsiniz.