fbpx

Extenship

Corona Salgını Sürecinde AMAZON

      Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi (küresel salgın) ilan edilen Corona Virüs (COVID-19) nedeniyle, Amazon da dahil olmaz üzere pek çok dünya devi önlemler almaya başladı.

    Amazon, İlk olarak 798 bin çalışanının yurt içi ve yurt dışı tüm gereksiz seyahatleri derhal durdurmasını istedi. Amazon’da yer alan ürünlerin tedarikçi firmaları salgın sebebiyle üretimlerini azaltmaya başladı. Geçen ay Amazon’un “Prime Day” olarak belirlediği indirim fırsatı gününde Çin menşeli tedarikçi firmalar, ürünlerini Amazon müşterilerine sağlamakta zorluk çekti. Bazı şirketlerin ürünlerini son günlerde giderek ölümleri artan corona virüs için tedavi ürünü olarak açıklamasının ardından bir milyondan fazla ürünün satışını durdurdu. Öte yandan, sitede satışı yapılan maskelerin de orantısız satışının ardından eşitliğin sağlanması adına maske satışlarını askıya aldı.

      Amazon tarafından yapılan açıklamada, bazı ürünlerin gerçek fiyatından çok daha yüksek fiyatlarla satışa sunulması nedeniyle on binlerce ürün satıştan kaldırıldı. Satıcıları ise Amazon’dan uzaklaştırıldı.
Bu sırada Seattle ofisinde görev alan bir çalışanın Corona Virüs testi pozitif çıktı. Karantinaya alınan personelle birlikte operasyon bölümleri haricinde evden çalışma sistemine geçildi.
Bu süreçte dünya borsasında sert düşüşler yaşanmaya başladı ve Jeff BEZOS bir günde 5.6 milyar dolar kaybetti.
New York’taki teslimat noktasında bir işçinin daha koronavirüs testinin pozitif çıkmasının ardından Amerikalı senatörler Cory Booker, Bernie Sanders, Bob Menendez ve Sherrod Brow tarafından Jeff BEZOS’a bir mektup gönderildi. Amazon depo işçilerine hastalık izni verilmesi ve yüzde 50 zamlı risk primi ödenmesi talep edildi ve 26 Mart’a kadar süre tanındı.

 

     

      Amazon, İtalya ve İspanya’daki depolarında çalışan işçilerin en az 5’inde koronavirüs tespit edildiğini açıklamıştı. Amazon’un genel merkezinde çalışan işçilere evden çalışma hakkı tanınırken, çoğu ikmal merkezi işçisinin ve kargo sürücülerinin uzaktan çalışma imkânı bulunmuyor. Amazon sözcüsü, çalışanları korumak için “olağanüstü önlemler” alındığını belirterek depolardaki işçilerin güvenliği için temizlik ve mesafeli çalışma gibi önlemlerin alındığını söyledi. Sözcü, Amazon çalışanlarının “Kriz sırasında kendi toplumları için savaşan ve insanlara ihtiyaç duydukları kritik eşyaları ulaştırarak onlara yardım eden kahramanlar” olduğunu söyledi. Ayrıca arzın kriz nedeniyle düşmesine rağmen çalışanlarının güvenliğini sağlayarak en hassas insanlara hizmet verdiklerini de ekledi.

      Virüs nedeniyle pek çok işletme kapanmış ve işsizleri sayısı artmışken Jeff BEZOS bu kişiler için çözüm yolu aradıklarını duyurdu.
Kişisel Instagram hesabından bir paylaşım yapan Bezos, restoran ve bar gibi işletmelerin salgın nedeniyle kapanmak zorunda kaldığını belirterek işinden olan insanların işe geri dönene kadar Amazon’da çalışabilmelerini umduklarını söyledi. Bezos, tüm kişisel zamanının ve düşüncesinin COVID-19’a ve Amazon’un burada kendi rolünü en iyi nasıl oynayabileceğini odaklandığını belirtirken Amazon’un yardım için yeni olanaklara bakmaya devam edeceğini kaydetti. Bezos, bu kapsamda işini kaybeden restoran ve bar işçilerinden 100.000 kişiyi istihdam etmeyi düşündüklerini de sözlerine ekledi.

      Salgının ABD’de yayılmaya başlamasından bu yana temel ev gereksinimlerine ve temel mallara olan talep bir hayli arttı. Bunun üzerine Amazon, depolamayı ve temel malzemeleri teslim edebilmeyi öncelikli hale getirmek için lojistik, nakliye, tedarik zinciri, satın alma ve üçüncü parti satıcı süreçlerini değiştireceğini açıkladı. 

   

 

 

 

Amazon Fransa ve Almanya için yaptığı duyuruda zorunlu olmayan ürünleri şu an için tedarik edemediklerini duyurdu. Ayrıca, insanların ihtiyaç duydukları ürünleri ulaştırmak için bu kararı aldıklarını belirtti. Müşteriler, etkili alanlar için Amazon içerisinde yer alan üçüncü parti satıcılardan alışverişlerine devam edebilecekler. Fakat kargo tarafında Amazon bu firmalara ek destek sağlayamayacak. Şirket ayrıca siparişleri için olağan süreden daha fazla bekleyebilecekleri konusunda da müşterilerini uyardı.
Dropshipping yapan pek çok kişi, Amazon’un kargo desteğini çekmesiyle mağazalarını tatile almak ya da ürünlerini kaldırmak zorunda kaldı. Siz de bu mağduriyeti yaşamamak, satış ve mağaza sağlığınızın olumsuz şekilde etkilenmemesi için ThisShipping  kullanarak, ürünlerinizi müşterilerinize ulaştırmaya devam edebilirsiniz.

Easy Inventory Bulut sistemi abonelerine özel Thisshipping hizmetiyle ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.